Pracujeme s nástroji

Při práci s textovým dokumentem budeme často používat tlačítka na panelu nástrojů. Spusť si aplikaci Writer. Prohlédni si jednotlivá tlačítka a pomocí místní nápovědy se seznam s tím, k čemu slouží. Některá z tlačítek najdeš také v nabídce Úpravy.

Úkoly
1. Napiš, jak jsi prožil uplynulou neděli. Dokument ulož pod názvem nedele. Na napsaném textu vyzkoušej, k čemu slouží jednotlivá tlačítka. Zatím nezkoušej tlačítko pro tisk.
2. V diskusi se spolužákem si navzájem vysvětlete, jakou mají jednotlivá tlačítka funkci. Využijte k tomu i nápovědu, pokud nebudete některé místní nápovědě rozumět. Do blogu si zapiš, u kterých tlačítek rozumíš a u kterých nerozumíš jejich funkci. Příspěvku dej název Tlačítka panelu nástrojů.
3. Ve svém blogu si poznamenej, kdy použiješ tlačítko Vyjmout a kdy tlačítko Kopírovat. Jaký je mezi těmito nástroji rozdíl? Název bude Vyjmout - Kopírovat.
4. Otevři si své soubory sobota a nedele. Text ze souboru nedele zkopíruj pod text do souboru sobota a tento soubor ulož pod názvem vikend (musíš použít příkaz Soubor - Uložit jako). Na první řádek doplň vhodný nadpis. Na poslední řádek napiš své jméno a vlož aktuální datum a aktuální čas. Zkontroluj pravopis v celém svém textu. Podívej se na náhled strany a poté dokument vytiskni. Vyprávění o prožitém víkendu si vlož do svého blogu s nadpisem Víkend.
5. Představ si, že pořádáš oslavu svých narozenin. Připrav pro ostatní spolužáky pozvánku. Namaluj vhodný obrázek a vlož ho k pozvánce. Celou pozvánku zkopíruj tolikrát, kolik je spolužáků ve třídě. Nakonec ji jednou vlož do svého blogu pod nadpis Pozvánka k oslavě.
6. V aplikaci Writer si otevři nový soubor a napiš velkými písmeny text Dva problémy soukromého detektiva Kamila Nováka. Pod tento nadpis zkopíruj celý text ze souboru zahrada a pod něj text ze souboru odmena. Vymaž původní nadpisy, oba problémy vyřeš a řešení zapiš pod otázky. Soubor si ulož do své složky pod názvem kamil. Svůj text si vlož do blogu s názvem Kamil Novák.
7. Otevři si soubor karlstejn. Přečti si pověst o hradu Karlštejně. Poté pomocí nástroje k vyhledávání najdi slovo hudba ve všech tvarech a nahraď ho slovem muzika. Upravený soubor ulož do své složky a pověst vlož do svého blogu pod názvem Karlštejn. Pověst doplň fotografií hradu.

Pořizování textu

Na co bychom si měli dát pozor při psaní textu:
1) Delší text rozdělíme do odstavců, aby se stal přehlednější.
2) Klávesu Enter použijeme jen tehdy, chceme-li začít psát nový odstavec. Jestliže entrujeme na konci každého řádku, je to nesprávné. Počítač si naše řádky srovná sám.
3) Každý nadpis je samostatným odstavcem. Prázdný řádek vložený klávesou Enter je samostatným (prázdným) odstavcem.
4) Za tečkou, dvojtečkou, čárkou, středníkem, otazníkem a vykřičníkem vkládáme před dalším slovem mezeru. Mezeru ale nikdy neděláme před těmito znaménky.
5) Mezeru nevkládáme před prvním ani za posledním slovem uvnitř uvozovek nebo závorek.
Příklad chyb: Tatínek řekl : " Ta naše holka je ale chytrá ! "
6) Mezeru vkládáme jediným stisknutím mezerníku. Jestliže stiskneme mezerník několikrát, dopouštíme se chyby. Potřebujeme-li text odsunout, použijeme tabulátor (Tab), případně text zarovnáme na střed nebo doprava.
7) Vždy nejdříve napíšeme text, teprve poté formátujeme - měníme velikost písma, barvu - odlišujeme nadpisy od textu. Nejprve tedy text napíšeme, zkontrolujeme, opravíme a uložíme.
Úkoly
Do své složky si stáhni soubor hora. Otevři si ho. Najdeš tu pověst o Kunětické hoře.
- Z kolika odstavců se skládá text?
- Kromě nadpisu dej celý text do jediného odstavce. Na kolika řádcích se pověst zobrazí?
- Rozděl text pověsti do odstavců podle svého rozhodnutí. Kolik odstavců ti vzniklo?
- Barevně zvýrazni místní jména, která se v pověsti nacházejí. Jinou barvou zvýrazni důležité údaje, které bychom si měli o Kunětické Hoře zapamatovat.
- Na http://regiony.ic.cz pověst vyhledej. Poté si najdi podle svého zvýraznění místa, která se k pověsti váží. Ke své pověsti si vlož fotografie těchto míst.
- Svůj soubor ulož, vše si zkopíruj a vlož do svého blogu s názvem Kunětická Hora.

Pohyb v dokumentu

K pohybu v textovém dokumentu jsme zatím používali myš a šipky. Je-li ovšem dokument delší, můžeme kromě kolečka myši a posuvníků na okraji okna použít klávesy:
Home - přesune kurzor na začátek řádku
End - přesune kurzor na konec řádku
Page Up - přesune kurzor na obrazovce nahoru
Page Down - přesune kurzor na obrazovce dolů
Tyto klávesy si nejprve najdi na klávesnici. Slouží k rychlému pohybu kurzoru a jejich použití je mnohdy výhodnější, protože je rychlejší. V obsáhlém textu využijeme kombinaci kláves:
Ctrl + Home - přesune kurzor na začátek dokumentu
Ctrl + End - přesune kurzor na konec dokumentu
Vyzkoušej si
Do své složky si stáhni soubor krivoklat. Otevři si ho v aplikaci Writer. Najdeš tu pověst, která se váže ke hradu Křivoklát. Pro přesunutí kurzoru používej pouze klávesy uvedené v tomto článku. Postupuj přesně podle následujících pokynů.
1) Přesuň kurzor na konec dokumentu. Které klávesy použiješ?
2) Přesuň kurzor na začátek posledního řádku. Kterou klávesu použiješ?
3) Přesuň kurzor na začátek dokumentu. Které klávesy použiješ?
4) Přesuň kurzor na konec pátého řádku. Opět si zapiš, které klávesy použiješ.
5) Vyzkoušej, kam přesune kurzor klávesa Page Down.
6) Kam přesune kurzor klávesa Page Up?
Odpovědi na otázky zapiš do svého blogu pod názvem Pohyb v dokumentu.

Psaní, editace a ukládání dokumentů

Při práci s textovým editorem Writer využijeme vše, co jsme se již naučili - psaní na klávesnici, kopírování, ukládání dokumentů a jejich otevírání. Vše si nejprve zopakujeme v několika úkolech. Spusť si nový textový dokument v aplikaci OpenOffice - Writer.
Úkoly
1) Napiš, co jsi dělal uplynulou sobotu. Svému vyprávění dej nadpis Moje sobota. Dokument ulož do své složky s názvem sobota.
2) Do své složky si stáhni soubor hudci. Otevři si ho v aplikaci Writer a doplň v textu písně chybějící samohlásky. V programu Malování si nakresli housle, obrázek si ulož do své složky pod názvem housle. Poté ho vlož pod text písně. Soubor hudci ulož, textový editor ukonči.
3) Do své složky si stáhni soubor medvedi. Otevři si ho v aplikaci Writer a oprav text písničky - nahraď písmeno x správnou samohláskou. V programu Malování si nakresli medvěda a zkopíruj ho před text písničky. Změny ulož, textový editor ukonči.
4) Do své složky si stáhni soubor doplnovacka. V aplikaci Writer si ho otevři. V první doplňovačce máš doplnit názvy deseti živočichů. Jednoho z živočichů namaluj a jeho obrázek vlož pod doplňovačku. Do druhého rámečku připrav podobnou doplňovačku pro svého spolužáka, ale s názvy rostlin. Až spolužák tvou doplňovačku doplní, namaluje ti a vloží do tvého souboru obrázek jedné z rostlin. Poté soubor doplnovacka ulož a textový editor ukonči.
5) Všechny úkoly vlož do svého blogu s názvy Moje sobota, Hudci, Medvědi a Doplňovačky.

Textové editory

Přestože původně byly počítače určeny k výpočtům (proto počítač), v současnosti jsou osobní počítače z velké části využívány k psaní textů a práci s textovými dokumenty. Na počítači můžeme snadno napravit všechny chyby, na některé nás počítač sám upozorní. Lehce můžeme změnit pořadí vět či část napsaného textu použít v jiné práci. Dále můžeme text hezky graficky upravit (velikost a vzhled písma), důležité myšlenky zvýraznit barvou, tvarem písma či podtržením. K textu můžeme přidat obrázky, text na stránce urovnat. Největší výhodou ale je, že si text můžeme uložit a kdykoliv se k němu vrátit. Poté ho můžeme dále upravovat, doplňovat. Hotový text můžeme vytisknout v libovolném počtu kopií, odeslat ho elektronickou poštou či zveřejnit na internetu pro ostatní čtenáře.
Programy, které slouží k vytváření, úpravám a tisku textových dokumentů se nazývají textové editory. Ke své další práci budeme používat textový editor Writer z balíku OpenOffice, který je podobný textovému editoru WordPad, s kterým jsme již pracovali. Má však více funkcí při formátování a umožní nám využít více nástrojů. Spustit ho můžeme z nabídky START - Programy - OpenOffice - Writer, případně můžeme ke spuštění využít ikonu na ploše monitoru. V okně programu Writer se objeví nám známá pracovní plocha, panely nabídek, nástrojů, formátovací panel, pravítko, posuvník, stavový řádek a textový kurzor na pracovní ploše. Už víme, že když najedeme myší na ikony v panelech, zobrazí se nám nápověda, co provede stisknutí příslušné ikony.
Úkol
Psaní si vyzkoušíme při psaní známé písně Když jsem já sloužil...
- Napiš její text.
- Všimni si, že každá sloka vychází ze sloky předchozí. Jak si úkol usnadníš?
- Pacholek sloužil celkem devět let. Vysloužil si kuřátko, kačenku, husičku, vepře, tele, krávu, vola, boty a panenku.
- Napsanou píseň ulož do své složky. Při ukládání si rozbal nabídku u typů souborů. Všimni si, že nabídka typů souborů je mnohem větší než ve WordPadu. My budeme ukládat jako typ: Textový dokument OpenDocument (.odt).
- Text své písně si zkopíruj a vlož do svého blogu s názvem Když jsem já sloužil.

Opakování a zhodnocení

Přestáváme být začátečníky v práci s počítačem, umíme ho využít při základní práci. Vše si nyní zopakujeme v několika úkolech. Co jsme se doposud naučili?
- přihlásit se k počítači a odhlásit se
- psát na klávesnici a ovládat myš
- spouštět aplikace a zavírat je
- používat nabídky a panely nástrojů v aplikacích
- využít v případě potřeby Krok zpět
- prohlížet webové stránky
- kopírovat a vkládat text, čísla a obrázky do jiné aplikace
- ukládat svou práci, otvírat soubory
- používat místní nabídku kliknutím pravým tlačítkem myši
- pracovat s výukovými programy, počítačovými encyklopediemi, internetovými učebnicemi
- orientovat se v nápovědě k programům
- seznámili jsme se s programováním
Úkoly
1) Odpady - máš za úkol správně vybarvit popelnice určené pro tříděný odpad a přiřadit k nim správný odpad. Budeš pracovat ve WordPadu a v Malování. Do své složky si stáhni soubor odpad a popelnice. V aplikaci WordPad si otevři soubor odpad a pracuj podle návodu.

2) Oprava textu - do své složky si stáhni soubor oprava. Spusť si WordPad, otevři si tento soubor a oprav všechna jména králů a prezidentů. Poté soubor ulož a odešli učiteli.

3) Státy Evropy - do své složky si stáhni soubor evropa. Spusť si WordPad, otevři si stažený soubor. Podle mapy části Evropy napiš názvy evropských států, které jsou na mapě vyznačené. Soubor ulož a odešli učiteli.

4) Počítačové pojmy - ve WordPadu si otevři soubor pojmy (předtím si ho stáhni do své složky). Ke každému obrázku připiš, jak se nazývá a k čemu slouží. Hotovou práci ulož a odešli učiteli.

5) Na internetu najdi na adrese www.mesta.obce.cz informace o počtu obyvatel Lukavice. Údaje zkopíruj do WordPadu, dopiš nadpis Obec, ve které žiji. Svou práci ulož a odešli učiteli.

6) Sečti tři velká čísla. Ve WordPadu si otevři soubor kalkulacka, který sis předtím stáhl do své složky. Čísla kopíruj do Kalkulačky a výsledek kopíruj zpět do WordPadu. Soubor ulož a odešli učiteli.

7) V Malování si otevři soubor pismena (opět si ho nejprve stáhni do své složky). Aplikaci Malování si otevři ještě jednou. Z ozdobných písmen vytvoř do nového obrázku název oblíbené hudební skupiny. Hotový obrázek ulož pod názvem této skupiny. Poté stejným způsobem vytvoř své jméno. Oba obrázky odešli učiteli.

Závěrečné hodnocení
Ohlédneme se za tím, co jsme dokázali splnit, založíme si svůj blog na internetu a v něm zveřejníme i s popisy všechny své splněné úkoly. Sami zhodnotíme svou práci, nejlepší úkoly také můžeme připravit k vytištění. Poté z nich sestavíme ve třídě výstavu a sborník pro rodiče. - hodnotící list k vytištění -

Zásady při práci u počítače

Všichni víme, že k počítači se nesmí se špinavýma rukama a že se u něj nemá jíst ani pít. Vždyť by se těžko z klávesnice dostával zapadlý mák z rohlíku, vylitý nápoj snadno klávesnici zkratuje a znehodnotí.
Na co ještě dbáme:
1. Nauč se u počítače správně sedět a správně držet myš. Oči by měly být ve stejné výšce jako horní hrana monitoru, nohy mají být celým chodidlem na zemi, myš je dostatečně blízko, ruce na klávesnici a na myši leží tak, aby předloktí byla zhruba vodorovně.
2. Na monitoru jsou tlačítka, kterými si můžeš nastavit jas a kontrast obrazu. Nastav si takový obraz, abys viděl ostře, ale aby monitor nesvítil příliš jasně. Nebudou tě při delší práci pálit oči.
3. Monitor vyzařuje škodlivé záření za sebe dozadu. Ve škole máme monitory uspořádané tak, aby záření pohlcovala stěna. Pokud máš počítač doma umístěn jinak, nestůj nikdy vzadu za monitorem.
4. Nikdy počítač, monitor a další periferie (tiskárnu, scanner) sám nerozdělávej a nemontuj. Elektrický výboj by tě mohl zabít.
5. Asi víš, že počítač se může nakazit virem. Zmenšit riziko napadení počítačovým virem můžeš tak, že do počítače nebudeš kopírovat a stahovat hry a další programy pochybného původu, třeba půjčené od kamaráda.
6. Hodně důležitý je pořádek v počítači. Všechnu svou práci si ukládej do své složky. Jen své soubory můžeš vyhazovat do koše, aby se ti nestalo, že omylem smažeš důležité soubory, bez nichž se počítač zhroutí.
Úkoly
1) Podle uvedených zásad si uprav své místo u počítače a zkontroluj, zda správně sedíš.
2) Se spolužákem pro ostatní na počítači zakreslete a zapište zásady, které máme dodržovat při práci u počítače.
Očekávané výstupy

Žák

-
respektuje pravidla bezpečné práce
- nezasahuje dovnitř počítače a periferií
- chrání své zdraví při práci u počítače
Úkoly
Pomocí smajlíků zhodnoť, jak jsi v sedmé části naplnil ty sám očekávané výstupy
(zvládl jsem bez problémů, zvládl jsem s pomocí učitele či spolužáků, nepříliš jsem zvládl – mám větší problémy, nezvládl jsem vůbec – nerozumím tomu).
Jednoho ze smajlíků přiřaď ke každému z výstupů.


Očekávané výstupy

Žák
- využívá standardní funkce počítače a nejběžnějších periferií
- sám správně zapne a vypne počítač
- používá kliknutí a dvojklik
- používá důležité klávesy
- ví, že složku může dále otvírat
- využívá základních funkcí operačního systému
Úkoly
Pomocí smajlíků zhodnoť, jak jsi v šesté části naplnil ty sám očekávané výstupy
(zvládl jsem bez problémů, zvládl jsem s pomocí učitele či spolužáků, nepříliš jsem zvládl – mám větší problémy, nezvládl jsem vůbec – nerozumím tomu).
Jednoho ze smajlíků přiřaď ke každému z výstupů.

Soubor v počítači

Občas se nám může stát, že chceme otevřít svůj soubor v počítači a nemůžeme ho najít. Počítač ukládá do paměti spousty souborů. Většinu z nich má uloženu na svém pevném disku. Důležitější soubory si zálohujeme na CD či DVD disku, jiné můžeme přesunout do jiného počítače, který je připojen k počítačové síti. Pro přehlednost používá počítač složky, v nichž má soubory uspořádány. Ty bys měl mít na ploše počítači, na kterém pracuješ, složku se svým jménem. Představ si, že je to tvoje školní aktovka. Dbej na to, abys všechny soubory, které na počítači vytváříš, ukládal právě do své složky a nenechával je povalovat třeba v jiných složkách. Hodláš-li pokračovat v práci, snadno svůj soubor ve své složce najdeš a otevřeš.
Procvič si otevírání souboru
Spusť si aplikaci WORDPAD. Na panelu nástrojů klikni na ikonu OTEVŘÍT (případně zvol nápis SOUBOR - OTEVŘÍT). Objeví se okno s nápisem Otevřít. V levém sloupečku klikni na ikonu PLOCHA a poté si vyber složku se svým jménem. V ní by se měly objevit všechny soubory, které na tomto počítači můžeš otevřít. Soubor si můžeš zvolit dvojklikem nebo výběrem myší a potvrzením Entrem (kliknutím na tlačítko Otevřít).
Procvič si ukládání souboru
Ukládáš-li například ve WordPadu soubor, vždy dbej na to, abys ho uložil do své složky. Na panelu nástrojů si zvol ikonu ULOŽIT (případně nápis SOUBOR - ULOŽIT JAKO). V levém sloupečku okna vyber ikonu PLOCHA, poté klikni na svou složku. Soubory si vždy pojmenuj tak, abys poznal, co obsahují.
Úkoly
1) Na školních stránkách si prohlédni fotografie z našich akcí. Vyber si fotografii, na které jsi ty. Fotografii si ulož do své složky. Spusť aplikaci Malování a otevři si vybranou fotografii. Na fotografii něco přimaluj - delší vlasy, vousy... Opět ji ulož do své složky.

2) Do své složky si ulož soubor pohadka. Spusť si aplikaci WordPad a tento soubor si otevři. Pohádku si přečti a vymaž z ní všechny prázdné řádky. Poté ji opět ulož. - stáhnout pohádku -

Riziková tlačítka

Některá tlačítka a klávesy mohou mít pro neznalé nebezpečné účinky. Seznámíme se s nimi.
1. Tlačítko pro zapínání a vypínání počítače a tlačítko RESET pro znovuspuštění počítače jsou velmi riziková. Tato tlačítka pro práci na počítači vůbec nepotřebuješ, používej je pouze se svolením učitele.
2. Běžné klávesy Enter, Escape, tlačítka ANO, NE, STORNO, OK v dialogovém okně jsou nebezpečné tomu, kdo nejdřív kliká a mačká a teprve poté přemýšlí a čte. Při práci na počítači nehodnotíme rychlost, ale kvalitu. Každé hlášení počítače si proto přečti. Pokud zprávě nerozumíš, zeptej se spolužáka nebo učitele.
3. Některé klávesy se nazývají přepínače. Jestliže jsou zapnuty, svítí na klávesnici zelená kontrolka.
- Klávesa NumLock zapíná klávesnici s čísly v pravé části. Pokud ti nejdou psát číslice, zkontroluj, zda ti kontrolka svítí.
- Klávesa CapsLock přepíná velká a malá písmena. Měla by být vypnuta. Pokud ti počítač vypisuje místo malých písmen velká, zkontroluj, zda nesvítí kontrolka pro CapsLock.
Vyzkoušej si
1. Spusť si aplikaci WORDPAD. Vyzkoušej si psaní s vypnutými a zapnutými přepínači NUMLOCK a CAPSLOCK. Najdi na klávesnici jejich kontrolky.
2. Zapni si přepínač CAPSLOCK tak, aby ti svítila zelená kontrolka a ve WORDPADU zapisuj písmena ě, š, č, ř, ž, ý, á, í, é, ú, ů. Co se ti objeví?

Nápověda

Nápovědu, neboli Help má každý pořádný program. Nápověda nás seznámí s tím, jak se ovládají jednotlivé nástroje programu. Kdo se naučí v nápovědě orientovat a využívat ji, nemusí tolik tápat. Proto se naučíme nápovědu používat. Najdeme ji na panelu nabídek pod slovem NÁPOVĚDA. Vyvoláme ji také stisknutím klávesy F1 na horním řádku klávesnice. Jak vyhledávat v nápovědě? Buď si můžeme vybrat z nabízených témat kliknutím na odkazy podobně jako při prohlížení webových stránek, nebo přepnutím na REJSTŘÍK vyhledáváme podle jednotlivých slov.
Vyzkoušej si
1. Spusť aplikace MALOVÁNÍ, WORDPAD, KALKULAČKA a ve všech aplikacích najdi nápovědu.
2. Spusť některou z her, které jsme hráli a zjisti, která z nich nemá žádnou nápovědu.
3. Zavři všechny aplikace, abys viděl pouze pracovní plochu počítače. Stiskni klávesu F1, čímž vyvoláš nápovědu k systému Windows. Vyhledej si a přečti základní informace o systému Windows a zjisti informace o počítači, na kterém pracuješ.
4. Zjisti, kde lze v nabídce START spustit nápovědu k Windows.
Úkoly
1) Spusť nápovědu k aplikaci WORDPAD a přepni do rejstříku. Zde najdi slovo čas a zjisti, jak lze do textu vložit dnešní datum a přesný čas. Poté zapiš ve WorPadu větu Hodinu informatiky máme . Je právě . A vlož do ní dnešní datum a čas.

2) V nápovědě k Windows zjisti, jak lze tisknout dokumenty na tiskárně. Text nápovědy označ myší a zkopíruj ho do WordPadu.

Problémy s počítačem

Zamrznutí počítače
Počítač je velmi složité zařízení a ne všechny aplikace jsou naprogramovány zcela bez chyb. Může se stát, že počítač najednou přestane pracovat a nereaguje ani na klikání myši, ani na ťukání na klávesnici. V tom případě nejprve chvíli počkáme, jestli se počítač neumoudří a sám se nerozběhne. Teprve poté zavoláme na radu učitele. Jestliže se počítač nepodaří oživit, přijdeme patrně o rozdělanou práci. Obranou proti tomuto riziku je svou práci častěji ukládat a to i když ji nemáme zcela hotovou, tedy v jejím průběhu.
Panely nástrojů
Někdy se stane, že panely nástrojů s ikonami, které používáme, zmizely. Patrně jsme si tuto chybu způsobili sami tím, že jsme omylem panel nástrojů skryli. Náprava není složitá: v nabídce ZOBRAZIT vybereme položku obsahující slovo panel (panel nástrojů, panel barev...). U každého panelu je znak zaškrtnutí, který naznačuje, zda se tento panel právě zobrazuje či ne.
Vyzkoušej si
1. Spusť MALOVÁNÍ a prohlédni si nabídku ZOBRAZIT. Zkus vypnout a zapnout některý z panelů. Vše poté uveď do původního stavu.
2. Podobně pracuj v aplikaci WORDPAD.
Místní nabídka
V systému Windows ve velké většině případů platí, že kliknutím pravým tlačítkem myši se objeví místní nabídka - počítač nabídne několik nástrojů, o kterých si myslí, že by právě teď na tomto místě byly potřebné. Pokud tedy nevíš, kde najít potřebný pracovní nástroj, zkus kliknout pravým tlačítkem myši a číst z nabídky, jež se objeví. Vybereš-li si, potvrdíš svou volbu levým tlačítkem myši. Pokud se ti nic z nabízených možností nehodí, klikni levým tlačítkem vedle nabídky a ta se ztratí.
Pátrej
1. Spusť MALOVÁNÍ a zjisti, u kterých nástrojů se nabízí místní nabídka a u kterých nikoli (zkus první řádek ikon v panelu nástrojů).
2. Co se stane po kliknutí pravým tlačítkem myši v KALKULAČCE?

Výukové programy

V ostatních vyučovacích předmětech také pracujeme s počítači. Někdy používáme internet (vlastivěda, přírodověda, elektronický učitel), jindy program na psaní textů (český jazyk), kalkulačku (matematika). Kromě toho ve všech těchto předmětech pracujeme s výukovými programy a elektronickými učebnicemi. Nyní si zkusíme některé výukové programy a e-učebnice spustit, podíváme se na nabídky a panely nástrojů a program správně ukončíme.
Úkoly
1) výukový program Vlastík - po spuštění se seznam se všemi moduly, vyvolej si nápovědu. Ve dvojici s kamarádem si zahrajte pexeso, předtím se seznamte s tím, co je na kartičkách znázorněno. Výsledek hry zašlete učiteli ve formě obrázku. Program správně ukonči.

2) počítačová encyklopedie Jak věci pracují - seznam se s celou encyklopedií, za pomoci nápovědy vyhledej a spusť si některé videoukázky. Ve dvojici se spolužákem projděte jednotlivé vynálezy. Co je pro vás nového? Program správně ukonči.

3) výukový program Přírodní společenství - projdi si celý program, seznam se se živočichy a rostlinami, které obsahuje. Poté si spusť modul Naše příroda a klikni na nápis Zkoušíme se. Pokus se získat a vytisknout si diplom. Program opět správně ukonči.

4) internetová učebnice Regiony České republiky - seznam se s regiony, které jsou v učebnici obsaženy. Klikni na některé odkazy a zjisti, kam tě zavedou. Při listování využij tlačítka ZPĚT, VPŘED, ZASTAVIT, DOMŮ. Vysleduj, k čemu tato tlačítka slouží. Ve dvojici s kamarádem se seznamte na úvodní stránce se zajímavostmi České republiky. Co je pro vás nového, co vás zaujalo?

Očekávané výstupy
Žák
- vyhledává a využívá informace z různých informačních zdrojů při výuce
- využívá standardní funkce počítače a nejběžnějších periferií

- pracuje sám nebo v týmu s výukovými programy
- zapíše internetovou adresu do správného pole
- využívá pole Zpět, Vpřed, Přejít, Zastavit, Domů
- pozná, co je odkaz a k čemu slouží
Úkoly
Pomocí smajlíků zhodnoť, jak jsi v páté části naplnil ty sám očekávané výstupy
(zvládl jsem bez problémů, zvládl jsem s pomocí učitele či spolužáků, nepříliš jsem zvládl – mám větší problémy, nezvládl jsem vůbec – nerozumím tomu).
Jednoho ze smajlíků přiřaď ke každém
u z výstupů.

Očekávané výstupy

Žák
- spustí a vypne požadovaný program buď pomocí ikony na ploše nebo z nabídky START
- pracuje sám nebo v týmu s programy podle pokynů učitele
- zapíše internetovou adresu do správného pole
- píše samostatně krátké texty
- vytvoří vlastní obrázek
- dokáže svůj text doplnit vlastním obrázkem
- přenese pomocí kopírování vytvořenou práci z jedné aplikace do druhé
Úkoly
Pomocí smajlíků zhodnoť, jak jsi ve čtvrté části naplnil ty sám očekávané výstupy
(zvládl jsem bez problémů, zvládl jsem s pomocí učitele či spolužáků, nepříliš jsem zvládl – mám větší problémy, nezvládl jsem vůbec – nerozumím tomu).
Jednoho ze smajlíků přiřaď ke každému z výstupů.


Kopírujeme mezi aplikacemi

Velkou výhodou počítače je, že můžeme kopírovat také mezi jednotlivými aplikacemi. V jedné aplikaci nakreslit obrázek či zpracovat fotografii, v jiné vyhledat vhodný článek, v další napsat text přikopírovat zpracovaný článek, k němu přidat obrázek, na kalkulačce spočítat složitý příklad a jeho výsledek vložit ke zpracovanému textu. Není ani problém pořídit a vložit k souboru zvukový záznam či video.
Úkoly
1) Ve dvojici se spolužákem vytvářejte věty s obrázky. Malé obrázky nakreslete v MALOVÁNÍ, věty pište ve WORDPADU. Obrázky nakonec zkopírujte na správné místo do vět.
2) Ve dvojici se spolužákem zapište ve WORDPADU složité příklady na násobení a dělení, v aplikaci KALKULAČKA je vypočítejte, výsledky zkopírujte a vložte k zapsaným příkladům.
3) Zkopíruj si článek z internetu. Spusť si internetový prohlížeč a zapiš sem adresu www.cr.ic.cz. Zde se seznam s některými články z naší historie. Vyber si článek, který tě zaujal, zkopíruj ho a vlož do WORDPADU. Napiš k němu vlastní komentář.
4) Spusť si WORDPAD a otevři si soubor kapela. Prohlédni si členy hudební skupiny. V aplikaci MALOVÁNÍ sestav skupinové foto celé kapely. Klepnutím na jednotlivé obrázky je označíš, poté je zkopíruj, vkládej do MALOVÁNÍ a přesunuj, až budeš spokojen. - stáhnout kapelu -
5) Pracujte ve čtyřčlenném týmu. Spusťte si WORDPAD a napište název houby. Spusťte MALOVÁNÍ a nakreslete obrázek této houby. Spusťte si internetový prohlížeč, zapište si adresu www.houbar.cz a klikněte na Houbařův atlas. Zde si vyhledejte informace o své houbě. Zkopírujte je do WORDPADU a přidejte nakreslený obrázek. Každý takto zpracujte jednu houbu do společného atlasu hub.

Kopírujeme obrázky

Části obrázků kopírujeme stejně jako texty. Postup si vyzkoušíme při kreslení paneláku s mnoha stejnými okny. Spustíme aplikaci MALOVÁNÍ. Nakreslíme panelák s jedním oknem a vybarvíme jej. Poté začneme kopírovat:
1. Označíme okno domu - zvolíme nástroj VÝBĚR, tahem myši kolem okna vytvoříme čárkovaný obdélník. Tato část se zkopíruje.
2. Příkaz KOPÍROVAT zvolíme v nabídce ÚPRAVY (můžeme také kopírovat stiskem kláves CTRL + C).
3. Příkazem VLOŽIT se zkopírovaná část obrázku objeví v levém horním rohu. Příkaz najdeme v nabídce ÚPRAVY, případně obrázek vložíme stiskem kláves CTRL + V.
4. Uchopíme vloženou část obrázku a táhneme ji na vhodné místo.
5. Opakujeme vkládání a umisťování dalších oken.
6. Nakonec můžeme zkopírovat anténu - dům tak bude mít dvě stejné antény.
Úkoly
1) V Malování si otevři soubor POLICISTA. Policistu na obrázku několikrát zkopíruj a pokaždé změň barvu jeho oblečení. - stáhnout obrázek policisty -
2) Vytvoř obložení koupelny. Nakresli jednu dlaždici podle vlastního motivu. Tuto dlaždici nakopíruj a vytvoř celou stěnu dlaždic.

Kopírujeme text

Zkusíme si činnost, kterou můžeme dělat ve všech aplikacích, ať už jde o psaní, kreslení, počítání, programování či hraní. Jedná se o kopírování. Naučíme se kopírovat text, obrázky, čísla a přijdeme na to, jak spolu jednotlivé aplikace při kopírování spolupracují. Kopírování v počítači je velmi užitečné, přináší výrazné zrychlení a zjednodušení práce.
Kopírujeme text
Spustíme WordPad a napíšeme větu: Chodím do základní školy v Lukavici. Nyní máme za úkol stejnou větu napsat padesátkrát. Práci si ulehčíme právě kopírováním.
Postup můžeme rozdělit do čtyř kroků:
1. Označíme text, který budeme kopírovat - označení provedeme tažením myší při stisknutém levém tlačítku. Označený text se zobrazí bíle v modrém obdélníku.
2. Použijeme příkaz KOPÍROVAT - v nabídce ÚPRAVY zvolíme příkaz KOPÍROVAT. Místo toho můžeme využít stisku kláves CTRL + C.
3. Označíme místo, kam budeme chtít vložit zkopírovaný text - umístíme textový kurzor na nový řádek.
4. Použijeme příkaz VLOŽIT - v nabídce ÚPRAVY zvolíme příkaz VLOŽIT. Opět můžeme místo tohoto postupu využít stisku kláves CTRL + V.
Jakmile jsme jednou text zkopírovali, můžeme jej do textu vkládat mnohonásobně. Opakujeme tedy stále dokola příkaz VLOŽIT, až máme naši větu padesátkrát pod sebou. Máme-li větu zkopírovánu třeba desetkrát, můžeme označit všechny tyto věty a kopírovat je najednou. K označení všech vět využijeme v nabídce ÚPRAVY příkaz VYBRAT VŠE.
Úkoly
1) Se svým kamarádem si zahrajte hru "Jela Hela na tábor". Střídavě zapisujte, co všechno si vzala s sebou, vždy jednu další věc přidejte. Používejte kopírování.
2) Napiš si kalendář na celý měsíc, každý den na samostatný řádek. Opět využij kopírování pro zjednodušení a zrychlení práce.

3) V aplikaci WordPad otevři soubor pisen. Je v něm napsaná píseň Velrybářská výprava. Refrén písně se opakuje po každé sloce. Nakopíruj tedy refrén písně za každou sloku. Svou práci ulož pod názvem vyprava. - stáhnout soubor pisen -

Ovládáme Petříka

V továrnách přesné a složité výrobky vyrábějí automaty řízené počítači. Pomocí počítačových programů operují lékaři v nemocnicích, piloti řídí letadla. Díky naprogramovaným robotům jsou špičkové výrobky natolik levné, že si je může koupit téměř každý z nás. Pomocí programu v počítači musíme přístrojům sdělit, co a v jakém pořadí mají dělat a podle čeho se rozhodovat. My se nyní seznámíme s tím, jaké to je programovat robota. Náš robot se jmenuje Petřík, není skutečný, je pouze zobrazený na monitoru. Zato nás bude poslouchat na slovo, běhat po obrazovce a třeba postavit domek i se zahrádkou.
Ovládáme Petříka
Spustíme aplikaci Petřík. Okno aplikace je rozdělené na tři části. V horní části provádí Petřík naše příkazy, ve spodní části vidíme sled sestavených příkazů a konečně v pravém sloupci najdeme ikony: čtyři pro chůzi a otáčení Petříka, čtrnáct ikon pro volbu pozadí a dvě spodní ikony slouží pro vymazání příkazu a pro spuštění běhu programu. Po stisku klávesy ENTER se v horní části objeví Petřík, který vystaví zahrádku se stromkem a domeček. Celou akci si spusť ještě několikrát a přitom pozoruj obě velké části. Všimni si:
- chce-li Petřík postavit další část plotu, musí nejdřív popojít
- před umístěním horní plošky (například střechy) se musí Petřík otočit čelem k domku
Programujeme Petříka
Klikej na ikonu odpadkového koše tak dlouho, až bude okno k sestavení programu celé černé. Zůstane zde pouze Peťulda. Program budeme sestavovat tak, že klikáme na ikony v pravém sloupci. Vybrané ikony se nám řadí ve spodním okně. Pokud klikneme na ikonu se startovacím praporkem, Petřík celý program přečte a v horním okně nám ho předvede.
Příklad
Jednoduchý program pro stavbu plotu se stromy

se nám v horním okně předvede takto

Domeček se zahrádkou můžeme postavit následujícími příkazy

přičemž se nám předvede následovně:

Pracujeme
Sestavuj své první programy pro Petříka. Nechej ho vystavět několik obrázků podle svého výběru.
Úkoly
1) Postav domeček se zahrádkou a stromkem a vedle tohoto prvního domečku vystav druhý, úplně stejný, se stejnou zahrádkou a stromkem.

2) Postav domeček se zahrádkou a stromkem a vedle vystav druhý domeček ale tak, aby měl zahrádku na druhou stranu.

3) Vybuduj středověký hrad.

4) Postav domeček se zahrádkou a nad něj na oblohu umísti sluníčko.

5) Na obloze je sluníčko s mráčkem, dole jsou dva domečky s propojenými zahrádkami.

Jakmile úkol splníš, pomocí příkazu PRINT SCREEN vyfotografuj obrazovku, v aplikaci Malování vzniklý obrázek uprav a odešli elektronicky učiteli (Stiskem klávesy PrtScrn uložíme fotografii obrazovky do paměti počítače. Spustíme aplikaci MALOVÁNÍ a stiskem kláves Ctrl + V vložíme fotografii do aplikace. Poté vystřihneme požadovaný obrázek, stiskem kláves Ctrl + C vystřižený obrázek uložíme do paměti počítače. Poté spustíme WORDPAD a obrázek pomocí kláves Ctrl + V vložíme na stránku).
Úkoly plníme postupně, navzájem spolupracujeme.
Očekávané výstupy
- s pomocí učitele žák logicky sestaví sled jednotlivých příkazů a tak vytvoří jednoduchý počítačový program
- sleduje chod programu
- dokáže odstranit jeho případné nedostatky
Úkoly
Pomocí smajlíků zhodnoť, jak jsi ve třetí části naplnil ty sám očekávané výstupy

(zvládl jsem bez problémů, zvládl jsem s pomocí učitele či spolužáků, nepříliš jsem zvládl – mám větší problémy, nezvládl jsem vůbec – nerozumím tomu).

Jednoho ze smajlíků přiřaď ke každém
u z výstupů.

Očekávané výstupy

Žák
- vyhledává informace z různých informačních zdrojů
- používá kliknutí a dvojklik
- používá důležité klávesy
- podle návodu učitele spustí a vypne aplikaci
- pracuje sám nebo v týmu s programy podle pokynů učitele
- zavírá okno, dokáže ho minimalizovat a maximalizovat
- komunikuje s vyučujícím prostřednictvím internetu
- zapíše internetovou adresu do správného pole
- využívá pole Zpět, Vpřed, Přejít, Zastavit, Domů
- píše samostatně krátké texty
- vytvoří vlastní obrázek
Úkoly
Pomocí smajlíků zhodnoť, jak jsi v druhé části naplnil ty sám očekávané výstupy

(zvládl jsem bez problémů, zvládl jsem s pomocí učitele či spolužáků, nepříliš jsem zvládl – mám větší problémy, nezvládl jsem vůbec – nerozumím tomu).

Jednoho ze smajlíků přiřaď ke každém
u z výstupů.

Ukládáme svou práci

Každý, kdo pracuje na počítači a cokoliv vytváří, potřebuje svou práci uložit, aby ji příště opět našel a mohl v ní pokračovat. Ať už maluješ obrázek, vytváříš nějaký dokument, měl bys mít svou složku, do které si svou práci uložíš. Jinak riskuješ, že o ni přijdeš. A jistě by tě mrzelo, kdybys neuložil napsané vyprávění z historie naší vlasti, na kterém jsi celou hodinu pracoval a které bude učitel hodnotit. Proto je ukládání vytvořených souborů jednou z nejdůležitějších dovedností při práci na počítači.
Vytvoření vlastní složky
1. Kdekoliv na ploše monitoru najeď myší mimo ikony.

2. Stiskni pravé tlačítko myši.
3. V nabídce vyber slovo NOVÝ a v podnabídce klikni levým tlačítkem na slovo SLOŽKA.
4. Složku si pojmenuj, například svým jménem.
Postup ukládání

Jakákoliv práce, kterou ukládáme do paměti počítače, se ukládá jako soubor. Jako soubor se uloží napsaný text i nakreslený obrázek. Aplikace mají v nabídce možnost uložit soubor a na tobě záleží, jak si ukládanou práci pojmenuješ, abys ji příště našel.
1. V nabídce SOUBOR vyber příkaz ULOŽIT. Objeví se okno s názvem ULOŽIT JAKO.
2. V horním řádku ULOŽIT DO: vyber složku se svým jménem.
3. Do řádku NÁZEV SOUBORU napiš svůj název (například novinka).
4. Stiskni klávesu ENTER nebo klikni na tlačítko ULOŽIT.
Otevření souboru

Jestliže jsi svou práci správně uložil, nebude problém soubor v příští hodině otevřít, aby jsi mohl pokračovat ve své práci.
1. V nabídce SOUBOR vyber příkaz OTEVŘÍT. Okno pro otevření je velice podobné oknu pro ukládání, raději zkontroluj název okna (Otevřít).
2. V horní liště s názvem OBLAST HLEDÁNÍ: vyber složku s tvým jménem.
3. Ve velkém okně najdi název souboru, který chceš otevřít a klikni na něj. Název souboru se v okně připíše do řádku NÁZEV SOUBORU.
4. Stiskni klávesu ENTER nebo klikni myší na tlačítko OTEVŘÍT.
Úkoly
1) Na všech školních počítačích si vytvoř vlastní složku, kterou pojmenuj svým jménem.
2) Do této složky přesuň všechny své soubory, které jsi doposud vytvořil. Jsou uložené na ploše. Uchop je myší se stisknutým levým tlačítkem. Tlačítko stále drž a soubor přesuň nad svou složku. Poté tlačítko uvolni. Otevřeš-li dvojklikem svou složku, přesunutý soubor zde spatříš.
3) Spusť aplikaci MALOVÁNÍ. Otevři si uložený obrázek školy. Dokresli k němu nějaký detail (vikýř, draka na střeše). Obrázek znovu ulož.

4) V MALOVÁNÍ nakresli některou značku pro předpověď počasí (jasno, polojasno, zataženo, déšť, bouřka). Využij sprej a vybarvování plechovkou. Soubor ulož.

5) Spusť si WORDPAD. Pod sebe napiš názvy všech vyučovacích předmětů, kterým se letos ve škole učíte. Soubor ulož pod názvem předměty.

6) Otevři si soubor předměty. Ke každému předmětu dopiš jméno učitele, který daný předmět vyučuje. Práci ulož pod jménem učitelé (SOUBOR/ULOŽIT JAKO).

7) Ve WORDPADU napiš jména svých oblíbených zpěváků, hudebních skupin a sportovců. Piš správně, chyby opravuj. Soubor si ulož a zkontroluj jeho uložení ve své složce.